2023

Publikacje indywidualne:

Natalia Owsiana-Bilska “Spadam w nieczułość”. Książka jest nagrodą w I Konkursie Poetycko-Wydawniczym pt. MAM KOTA NA PUNKCIE POEZJI.

o Autorce:

Natalia Owsiana-Bilska

Urodzona 19 listopada 1989 roku w Głogowie. Poetka, pisarka, marzycielka i optymistka. Pisze zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. W 2021 roku ukazał się jej autorski tomik „Dziennik N.” (wyd. Poetariat), który został wyróżniony jako Książka Roku przez blog poetycki Tomikovo. W 2013 roku zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Młody Poeta Dolnego Śląska. Dwukrotnie wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Babińca Literackiego (2021 i 2022). Laureatka I Konkursu Poetycko – Wydawniczego „Mam Kota Na Punkcie Poezji” zorganizowanego przez wydawnictwo Fundacja Poetariat (2023), którego nagrodę stanowi niniejszy tomik. Jej wiersze i opowiadania były publikowane w pokonkursowych almanachach, magazynach literackich, w kilkudziesięciu antologiach wydawnictw: Poetariat & Fundacja Poetariat, Silesiana – Dolnośląski Salon wydawniczy, Fundacja Sokrates, Dobrota, Forum Literackie 24/7, a także prezentowane w radiu. Wiersze poetki tłumaczono dotychczas na języki: hiszpański, francuski, włoski i angielski. Swoje wiersze opowiadania i felietony publikuje także na stronie na facebooku:

Natalia Owsiana-Bilska strona autorska

o książce:

Natalia Owsiana-Bilska maluje słowami obrazy, które na długo pozostają w pamięci Czytelnika. A słowa te dobiera bardzo starannie, posiada dobry warsztat literacki, Jej wiersze są skondensowane, jakby pisane jednym pociągnięciem pióra. Obcy jest im egotyzm czy hedonizm i dlatego, w moim odczuciu, cechuje je prawdziwa dojrzałość. Czytając ten tom, nasunęło mi się pytanie zadane przez noblistkę Olgę Tokarczuk: “Czy można opowiedzieć ból głowy albo lęk, który zakleszcza serce tuż przed zaśnięciem, albo uczucie nieskończonej samotności, gdy patrzy się na księżyc? [O. Tokarczuk E. E.]. Poetka podjęła próbę opowiedzenia czytelnikom o najprzeróżniejszych nastrojach i jak pisze w jednym z utworów: “poezją /płacę za /prozę życia”. Cóż, podobno tylko ptaki nigdy nie śpiewają smutno… Bardzo serdecznie polecam Państwu ten tomik!

Monika Magda Krajewska

(poetka, blogerka)

Drugi już autorski tomik poezji Natalii jest dowodem nie tylko rozwoju autentycznego poetyckiego talentu, ale i dojrzałości warsztatowej. Niezwykle oryginalna metaforyka, bogactwo suspensów, chiazmów, antytez często zaskakujące kontrasty czy puenty, nasączone autoironią i dychotomiami to prawdziwa uczta dla każdego, kogo wrażliwość zderza się na co dzień z szarością prozy życia, wyrachowanym pragmatyzmem homo aeconomicusa.

Wojciech Janisio

(literaturoznawca)

Twórczość poetycka Natalii Owsianej-Bilskiej za każdym razem wywołuje u mnie pozytywny wstrząs artystyczny, to taka metaforyczna, śmiertelnie niebezpieczna linia wysokiego napięcia, na której siadam, gdy mi zwyczajnie brakuje prądu i łapię chwilę oddechu w locie przez egzystencję, dając jednocześnie rozgałęzienie dla jej wielkiego talentu poetyckiego. Jej wiersze, mówiąc wprost, poniekąd rezonują ze mną. Ta poezja daje solidnego, pobudzającego kopa.

Magdalena Kapuścińska

(redaktorka i wydawczyni tomu)

*tomik dostępny w sprzedaży u autorki

Koronki myśli – Aleksandra Dąbrowska

„Koronki myśli” Aleksandry Dąbrowskiej to prawdziwe poetyckie studium uczucia, którego doświadczenie jest marzeniem każdego z nas – tak właśnie chcielibyśmy być kochani i kochać – bez reszty, bez granic, bez wahania – „bezwstydnie myślę bezwstydnie chcę”! Motywem przewodnim tomiku stają się tytułowe koronki – te czarne, które zdobią, uwydatniając kobiecą urodę, przydając jej w tak wyrafinowany i wyszukany sposób powabu i czaru, będąc jednocześnie nośnikiem pragnienia i pieszczot, pożądania i czułości oraz te – równie tytułowe – myśli, które iście koronkowo odmalowują całą paletą synkretycznych metafor-obrazów doznania i emocje – „Pościeliłam ci siebie, a ja pachnę tobą”.  W zestawieniu z czerwonym dywanem każdej kobiecie jest do twarzy, ale przecież szczególnie ze szczęśliwą miłością, która rozświetla oczy i sprawia, że cała wprost promienieje. Czy jednak ta wymarzona – „w pościeli i koronkach” – miłość nie przeminie jak każda? Przejmujące fragmenty ekspresyjnej prozy poetyckiej, kończące tomik, ukażą i przypomną niejednemu z nas, jak równie koronkowa to robota – posklejanie na nowo serca, które wtedy pęka. Czy to ma się szansę udać? Przekonają się Państwo sami pośród podziwu nad… tymi – na wskroś intymnymi – koronkami. (Wojciech  Janisio, blurb)

Esencja Róży – Bogusławy Chwierut

Nowy tom miniatur poetyckich Bogusławy Chwierut pt. “ESENCJA RÓŻY” to z pewnością perła wśród współczesnej poezji. Książka ukazała się pod redakcją Agnieszki Herman, która zaprojektowała również okładkę. W tomiku znajdują się także piękne zdjęcia natury autorstwa Poetki, która niedawno miała swoją wystawę fotograficzną. Połączenie Jej miniatur poetyckich z fotografiami jest niewątpliwie prawdziwą ucztą dla ducha.

“Słowa kryją się za liśćmi paproci – czytamy w jednej z miniatur pomieszczonych w najnowszym, ósmym już zbiorku wierszy Bogusławy Chwierut. W tych krótkich, pełnych wdzięku formach, autorka udziela głosu uczuciom i naturze – razem z nią wędrujemy drogami i dróżkami wzlotów serca, nadziei, tęsknot, oczekiwania, ale także wschodów i zachodów słońca, snujących się nici babiego lata, dudnienia jesiennego deszczu, cudu kropli rosy. Iluż to poetów przywoływało naturę, żeby podnieść temperaturę swojej namiętności! Ale nie tylko eros rządzi w tych miniaturach, afekt dotyczy życia jako takiego: każdy dzień/ to wielka uczta/ głodu („Życie”).

Bogusława Chwierut to z pewnością fenomen, samorodek – ósmy tomik wierszy, wystawa i album fotograficzny, cztery książki prozatorskie, artystyczna grupa Źródłosłów, liczne antologie, uczestnictwo w festiwalach literackich, organizacja i prowadzenie spotkań z ludźmi pióra. Kiedyś kelnerka, dzisiaj poetka zaskakuje twórczą witalnością i odwagą. Bo też z bryły tęsknoty i krwi ciepłej/ składa się człowiek/ latami szuka odpowiedzi/ jak udźwignąć noc i dzień.

Esencja róży to mieszanka tajemnicy z miłością, z uwagą więc szukajmy proporcji dla tej kompozycji.”

Agnieszka Herman (redaktorka tomu)

Moje frazeolo – Urszuli Lewartowicz, wyd. Fundacja Poetariat

“Kapitalny zmysł obserwacji zjawisk i tendencji językowych, jako emanacji przemian socjologicznych, zachodzących wokół nas, w połączeniu z prawdziwie wrodzonym talentem do satyry pozwalają wierzyć, że to jedynie zapowiedź kolejnych błyskotliwych utworów Urszuli Lewartowicz (#Wirtuoz Słowa). Owo mistrzostwo w operowaniu słowem wiązanym – na wszystkie możliwe sposoby – z towarzyszącymi mu w sposób immanentny zamiłowaniem do eksperymentów językowych, do obnażania sloganów i współczesnej nowomowy (#zachowania ludzi), które chwilami aż „skrzeczą” (#świat orwellowski a rebours), utwierdzają mnie ponadto w przekonaniu, że jeszcze nie raz zachwyci nas i rozbawi, ucząc (#podziwiam dziewczynę z rymem).” – Wojciech Janisio.

Apel Autorki!

Wszystkich zainteresowanych nabyciem tomiku, zapraszam do czynienia dobra i do wzięcia udziału w akcji “MOJE FRAZEOLO RYMUJE SIĘ Z KAROLĄ” 💚

Tomik trafi do każdego, kto wesprze kwotą minimum 40 zł. serduszko Karolci, a następnie prześle mi potwierdzenie przelewu wraz z danymi do wysyłki książki. Koszty wysyłki po mojej stronie.

Dziękuję wszystkim gotowym nieść pomoc ❤️

https://www.siepomaga.pl/karolinka-jakobczyk?fbclid=IwAR2XwgotVUtHgOEcJDNDrivMHo0s749IYEQSaLT9upHh6A3HDiV1f9YE8GM

Spokojnie, to tylko… wiersz * Take it easy, it’s just a poem Magdaleny Kapuścińskiej, wyd. Fundacja Poetariat

Książka dwujęzyczna (polsko-angielska)

Kapuścińska – jak każda zodiakalna Ryba – lubi popływać – najlepiej w podwodnym świecie własnych emocji, których niezmierzone bogactwo poznaliśmy już z jej wcześniejszych tomików poezji. Zaskarbiły jej sympatię i przysporzyły wielu wiernych fanów.

Na tomik “Spokojnie, to tylko…” składają się wiersze niełatwe, niezwykle impulsywne, sensualne i odkrywcze, nacechowane szczególnie ekspresją. Z pewnością nie brakuje tu “trupów” (jak autorka sygnifikuje poezję turpistyczną), które najwyraźniej poetessa postanowiła uwolnić z przysłowiowej szafy. Sama autorka, zdaje się występować tu w roli uważnej obserwatorki własnych emocji, myśli i wspomnień wyniesionych z domu rodzinnego.

Książka wręcz pulsuje symboliką i odniesieniami do mistycznych postaci, zjawisk i miejsc, stąd niech nikogo nie zdziwi np. połączenie aktu porodu wiersza z metaforyczną śmiercią dawnej „Magdy”, czy jednoczesne przywołania: Rusałki, Atlantydy, Pani Jeziora (Królowej Pucharu), Króla Rybaka (Jezusa), Magdaleny, a nawet… Judasza.

Autorka wierszy patrzy na świat jakby spod tafli wody. Dlatego często jego obraz jest  zamazany, niewyraźny, zmącony iluzją. Na szczęście, udaje się poetce wypłynąć na powierzchnię wody i zobaczyć świat na nowo w jego prawdziwych barwach. Odetchnąć pełną piersią, wypluwając z siebie to, o czym wieszczyła m. in. już w 2019 roku, w wierszu pt. „Szambo” — z tomiku „Aneks do rzeczywistości”:

…Gdzieś tam, kiedyś wypłynę. / Wypluję cały syf, / którego przyszło się nałykać / by przetrwać / w tym szambie życia.”

Ale spokojnie, to tylko… wiersze, których unikatowego przekładu na język angielski dokonała sama autorka. Odważ się wraz z nią, przepłynąć przez odmęty odrzucenia, zwątpienia, niezrozumienia i poczucia samotności, bezsilności i bezradności. Może uda ci się wyłowić i zachować w pamięci choć jedną z poetyckich pereł, może odkryjesz Atlantydę (albo przynajmniej odnajdziesz siebie w tym podwodnym świecie emocji).

Książkę można nabyć i zdecydowanie warto tu:

https://allegro.pl/oferta/spokojnie-to-tylko-wiersz-magdalena-kapuscinska-13420013263

recenzje: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/take-it-easy-it-s-just-a-poem/opinia/76234304

strona Autorki: https://www.facebook.com/KapuscinskaPL/

Publikacje zbiorcze, antologie, roczniki.

GWIAZDOZBIÓR PEGAZA 2023 / THE PEGASUS CONSTELLATION 2023. Antologia poezji kosmicznej w edycji polsko-angielskiej z przekładem Izabeli Cudzik.

Gwiazdozbiór Pegaza to czwarta edycja cyklicznego projektu poetyckiego, trwającego od 2020 roku. Tym razem jest to stricte kosmiczna antologia w odsłonie polsko-angielskiej, w przekładzie Izabeli Cudzik. Publikacja jest uświetnieniem ROKU KOPERNIKA, a co za tym idzie, wiersze do tego projektu zostały wybrane tematycznie w zakresie astronomii, astrofizyki, astrologii i praw Wszechświata. Astro-poeci, którzy wzięli udział w tym projekcie stworzyli wyjątkową konstelację wierszy, które wprost zachęcają czytelnika do patrzenia w gwiazdy, podążania Drogą Mleczną, odkrywania nowych planet i galaktyk, a to wszystko by na chwilę oderwać się od ziemskich spraw.

Zapnij pasy! Dosiądź pegaza i leć z astro-poetami w kosmos!

Książka do nabycia tu: https://allegro.pl/oferta/gwiazdozbior-pegaza-2023-the-pegasus-constellation-2023-14370589178

WWIERSZOWZIĘCI – w imię miłości / I VERSINCANTATI – in nome dell’amore. Rocznik liryki miłosnej 2023 w edycji polsko włoskiej z przekładem Krzysztofa Jelenia.

Miłość niejedno ma imię. Mówi się, że miłość potrafi znaleźć drogę tam, gdzie nie widać nawet ścieżki, że jest najmocniejszą niewidzialną siłą na świecie, że tam gdzie miłość, tam jest życie. Cóż dziś znaczy miłość? Czy to jedynie słowo wycięte z literatury pięknej, kolorowego czasopisma, wyprane w czarno-białym filmie, które da się łatwo wypowiedzieć i równie łatwo unieważnić? Czy miłości da się nauczyć, czy jest prawdziwa, namacalna i policzalna?

Miłość z pewnością rozłożyła swoje skrzydła na kartach tej książki, rozjaśniła serca poetów, kładąc chłodny cień na wszystko inne. Trzecia edycja Wwierszowziętych jest wyjątkowa, bowiem wiersze zostały przełożone przez Krzysztofa Jelenia na język włoski, co nie tylko dodaje tejże książce południowego uroku, ale przede wszystkim ognistego temperamentu. Niech te najpiękniejsze liryki miłosne przywrócą światu wiarę, w to co najpiękniejsze w życiu, w miłość – jeden z największych boskich darów.

Bądźcie wwierszowzięci! Bądźcie zaczytani!

L’amore ha molti nomi. Si dice che l’amore può trovare la sua strada, dove non si vede nemmeno un sentiero, che è la più potente forza invisibile, che dove c’è amore, c’è vita. Che cosa significa l’amore oggi? È soltanto una parola tagliata dalla letteratura, da una rivista a colori, lavata in un film in bianco e nero, una parola facile da dire e da annullare? Si può imparare l’amore, è vero, tangibile e numerabile?

L’amore ha certamente spiegato le ali sulle pagine di questo libro, illuminando i cuori dei poeti e mettendo un’ombra fredda su tutto il resto. La terza edizione di Wwierszowzięci (I Versincantati) è eccezionale perché le poesie sono state tradotte in italiano da Krzysztof Jeleń, cioè che non solo conferisce a questo libro del fascino meridionale ma sopratutto del temperamento ardente. Che queste poesie d’amore ridiano al mondo la fede nell’amore – uno dei doni divini più grandi!

Siate versincantati! Siate lettori appassionati!

Wwierszowzięci – w imię miłości. Rocznik liryki miłosnej 2023 w edycji polsko-włoskiej z przekładem Krzysztofa Jelenia już dostępny na alllegro.pl

Książki można też nabyć u Autorów, którzy wzięli udział w tej edycji, bądź nabyć tu: https://allegro.pl/oferta/wwierszowzieci-w-imie-milosci-rocznik-liryki-milosnej-2023-14370436345

HULAJ DUSZA – Rocznik satyryczny 2023

Najnowszy rocznik satyryczny pt. “Hulaj dusza” to swoiste kompendium współczesnej satyry. Znajdą tu Państwo utwory nacechowane sarkazmem z dużą dawką ironii, od fraszki (nie mylić z flaszką!), przez limeryki i odwódki, po pełnokrwiste pamflety i paszkwile.

W tegorocznej loży zasiedli mistrzowie pióra dobrze znani ze swych satyrycznych wypieków, jak i debiutanci, którzy dopiero ostrzą swoje ironiczne krwiożercze kły. W tyglu współczesnej satyry zgotowali iście magiczny eliksir, który z powodzeniem może pełnić rolę odtrutki na szarą polską rzeczywstość i nędzną politykę.

UWAGA!

Lektura niektórych utworów może wywołać szok estetyczny i wstrząs światopoglądowy, dlatego też, zaleca się ostrożną lekturę niniejszych wierszy, zgłębianie z dystansem, na własną odpowiedzialność. Stąd też ostrzegawczy kolor okładki rocznika satyrycznego 2023, którą zgotowała sama szefowa Poetariatu – Magdalena Kapuścińska.

Książka do nabycia tu: https://allegro.pl/oferta/hulaj-dusza-rocznik-satyryczny-2023-13965992695?fbclid=IwAR3NSJpSu9xBcPawlshaFq5jKfKEvLJAEIflWrY3SLcswLA1IAMJahUKKL8

PRIMAVERA – Antologia wiosennych wierszy

Pory roku od zarania dziejów stanowią nieodzowne symbole: narodzin, wzrostu, śmierci i odrodzenia. Wiosna to piękny czas odnowienia paktu z Matką Naturą oraz z samym sobą. To także czas powrotów ptaków z dalekich krajów i zakładanie gniazd. Nie na próżno wiąże się z okresem chuci, lęgów, kreatywności, wypuszczania młodych pędów (także twórczych) i zadumy. To także okres rytuałów i tradycji, choćby tych związanych ze świętem wielkanocnym. Jak powszechnie wiadomo wiosna wręcz kipi pozytywną symboliką. Niektórzy zwykli nawet przypisywać jej magiczną, nadprzyrodzoną moc, jaką niesie ze sobą odrodzenie. Jest to najbardziej wyczekiwana z pór roku, zarówno przez człowieka, jak i rośliny, ptactwo oraz zwierzęta. A jak postrzegają wiosnę współcześni poeci?

Przekonajmy się!

Książka do kupienia tu: https://allegro.pl/oferta/primavera-antologia-wiosennych-wierszy-13650194049

MOSTY – Antologia poezji współczesnej.

Niniejsza publikacja jest uświetnieniem obchodów Międzynarodowego Dnia Poezji i ma ona na celu uwrażliwienie czytelników na drugiego człowieka oraz otworzenie im oczu na niepokojące zjawiska, które mają miejce nie tylko w naszych domach, naszym kraju, ale i na świecie (tj. wojny, głód, hejt, brak tolerancji, wszechobecna depresja, znieczulica na krzywdę innych).

Każdy z współautorów publikacji występuje tu jako poeta – architekt lepszego świata i budowniczy mostu, który prowadzi do dialogu, wyrozumiałości, współczucia oraz zachowania wszystkich możliwych pozytywnych aspektów człowieczeństwa.

Nie bądżmy obojętni! Nie gódżmy się na zło! Przerwijmy milczenie! Przecież każdy z nas ma coś do powiedzenia.

POECI – ARCHITEKCI LEPSZEGO ŚWIATA:

Natalia Owsiana-Bilska

Bogusława Chwierut

Elżbieta Chylewska

Bartosz Jasiński

Ewa Kaczmarczyk

Magdalena Kapuścińska

Honorata Kotwica

Monika Magda Krajewska

Sławomira Sobkowska-Marczyńska

Monika Milczarek

Paulina Sacharczuk

Dariusz Paweł Trybuła

Andrzej Wróblewski

Książka do kupienia tu: https://allegro.pl/oferta/mosty-poeci-architekci-lepszego-swiata-13552818623

CZYM CHATA BOGATA – Antologia poezji folklorystycznej

Książka pt. „Czym chata bogata” to publikacja zbiorcza garstki poetów, która oddała literacki pokłon poetyckiemu wizerunkowi współpczesnej wsi. Są nimi: Małgorzata Biela, Barbara Guszała, Elżbieta Jach, Ewa Kaczmarek, Magdalena Kapuścińska, Monika Milczarek, Jolanta Reggel, Agnieszka Słomińska i Andrzej Wróblewski.

Co znajdziemy w publikacji?

Z pewnością poetycki opis współczesnej wsi z zachowaniem i unowocześnieniem jej tradycji, barwne portrety etno-poetek i etno-poety, obrzędy, przyśpiewki i magiczne rytuały przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Małgorzata Biela pokazuje nam kobiecą twarz i serce wsi. Razem z Zośką i Kaśką zaprosi nas do „Śnieżnego Oberecka”, który jak można przypuszczać zakończy się zapowiedziami, a nawet chrzcinami. Barbara Guszała nostalgicznie powróci pamięcią do największych walorów polskiej wsi, czyli wiejskiego powietrza, pejzażu, piania koguta nad ranem, łąk skąpanych w rosie, radosnego śpiewu ptaków, nie oszczędzając ironii współczesnym marketom. Nazbiera dla nas kwiatów o wschodzie słońca, zaprosi na dożynki i nauczy kiszenia kapusty. Jeśli najdzie ochota – Ela Jach zabierze was na zakrapianą wiejską potańcówkę, skrzętnie przybliży relacje damsko-męskie, by zaraz po tym zerwać się na aerobik a czytelnika zagonić do sianokosów wraz z Manią i Frankiem. Gdy już się obrobicie, za płotem będzie czekała Ewa Kaczmarczyk wraz z psem i kotem. Poprowadzi wiejską drogą, przez pola i łąki wprost do lasu, nakarmi jagodami, poczęstuje kawą zbożową, wrzuci do stawu, aż żaby wpadną w rechot, a krowy w zadumanie. Po wiejskim poczęstunku, gdzieś w czerwcu, podczas nocy Kupały – Magda Kapuścińska będzie szukać kwiatu paproci, wyplatać wianek i tracić go. O tym jak można stracić głowę świetnie się bawiąc zobrazuje w wiejskich, skocznych przyśpiewkach „Gusia Ballada” i „Folk(l)ove Poe”, od których nóżka sama chodzi. Uwydatni także całą krasę kobiecego folkoru w utworze „Chłopka z portretu Marzeny Uryszek” – poetyckim opisem współczesnej ludowej twórczyni z podwieluńskiej wsi. A z Wielunia to już rzut beretem do Sieradza, gdzie czeka na nas prawdziwa „Szamanka” słowa, którą niewątpliwie jest Monika Milczarek. Autorka wraca pamięcią do dzieciństwa spędzonego u dziadków, na wsi. To reminescencje pełne dawnych magicznych rytuałów, jak odczynianie złych uroków wodą święconą i solą, wielkanocnych obyczajów, w których występuje „Szeptucha. Po wnikliwej lekturze kupujemy bilet za 3,20 i możemy PeKaeSem wrócić do siebie lub udać się w dalszą podróż do Solca Kujawskiego, na zaproszenie Jolanty Reggel. Autorka nie może się doczekać by zabrać czytelnika na spotkanie autorskie nad jeziorem, wśród stad bocianów i żurawii. Z nostalgiczną łezką w oku wspomina dawną wieś, wyśmiewa mieszczański styl pewnej damy, która nie popisała się wiedzą na temat hodowli zwierząt. Agnieszka Słomińska, jak sama o sobie mówi „typowa wieśniaczka” z zamiłowania do wsi, ukaże nam prawdziwą sielskość polskich osad, wstanie z pianiem kura, wyjmie słomę z buta, zauroczy się w chłopcu, nad potokiem, mając nadzieję, że nie okaże się „Miastowym chłopem”. Autorka marzy by „Zatrzymany czas” wsi wybrzmiał w Jej finalnym utworze”Oda do wsi”. Jeśli myślicie, że to koniec wiejskich przygód – jesteście w wielkim błędzie, bowiem Andrzej Wróblewski zabiera nas na “Zabawę w remizie” z muzyką na żywo, która przewidywanie kończy się bójką. Czy widły pójdą w ruch? Trzeba by było zajrzeć do zagrody, gdzie “Poszukiwacz” rolnik rozglądał się za żoną, co zakończyło się “Dyniowym snem”. Gdyby tego było mało – sołtys wsi, specjalnie dla nas urządzi wybory “Kurzej Miss”, którą porwie nikt inny jak rudy lis.

Najdrozsi czytelnicy, częstujcie się słowem, dobrem, tradycją, radoością, wierszem – CZYM CHATA BOGATA!

antologia poezji folklorystycznej

format A5, oprawa miękka bez skrzydełek, wydrukowana na papierze kredowym z kolorowymi wkładkami portretów autorów, 60 stron.

Więcej o książce: http://fundacjapoetariat.pl/wies-sercem-polskiej-kultury-i-tradycji/

Książkę można kupić na Allegro: https://allegro.pl/oferta/czym-chata-bogata-antologia-poezji-folkowej-13563669576?reco_id=9eeedadc-dd02-11ed-a396-9e48a02639e1&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

lub zamówić w fundacja.poetariat@gmail.com lub zamówić bezpośrednio u wybranego Autora

2022

Publikacje indywidualne Autorów

Cztery żywioły. Ziemia – Honorata Kotwica, wyd. Fundacja Poetariat

Jesień jest tą porą roku, która chętnie zatrzymuje nas w domu. Warto wtedy sięgnąć po książkę i oddać się melancholijnej zadumie nad życiem, przemijaniem i żywiołami, występującymi w naturze, i które, jak się okazuje mają wpływ na egzystencję człowieka.

Cztery żywioły. Ziemia to debiutancki tomik Honoraty Kotwicy.

Tańcząca w chmurach – Sławomira Sobkowska-Marczyńska, wyd. Fundacja Poetariat

“Tańcząca w chmurach” to nostalgiczna opowieść o trudach i radości życia Autorki, ujęta w liryczny kokon niezwykwykle oryginalnych metafor i wyszukanych fraz. Autorka z pełną gracją balansuje na linii życia, racząc nas niezwykle finezyjnym tańcem w chmurach. I tak oto Sławomira Sobkowska-Marczyńska tanecznym krokiem debiutuje na wielkiej scenie poezji. Już nie mogę doczekać się kolejnych literackich kroków Sławki – baletnicy tańczącej w obłokach słów. Sama współpraca z S.S-M to ogromna przyjemność. Widzę i doceniam jak umiejętnie przenosi dyscyplinę, profesjonalizm i perfekcję w uprawianych niegdyś akrobacjach na poezję, kładąc mocny nacisk na każdy detal, który składa się na Jej książkę.

Zamówienia na książkę należy kierować na maila: slamon7@wp.pl

JaKobieta – Małgorzata Biela, wyd. Fundacja Poetariat

Bardzo kobiecy tomik pt. JaKobieta, którego autorką jest Małgorzata Biela.

W książce znajduje się proza i bardzo melodyjne wiersze odseperowane od siebie czarno-białymi klimatycznymi zdjęciami.

“JaKobieta” to debiutancki zbiorek. Właściwie jest to próba literacka (tak twierdzi Autorka).

W zbiorku są “zapiski z podróży”, którym nie brakuje refleksji na temat spotkanych ludzi i zdarzeń. Są także wiersze liryczne i satyryczne. Małgorzata porusza tematy bliskie i ważne z punktu widzenia kobiety, jako osoby dojrzałej i doświadczonej w swych życiowych rolach. Dla głębszego zrozumienia, zwrócenia uwagi nieco przejaskrawione, przedstawione jakby w krzywym zwierciadle. Zawierają pewne niedopowiedzenia, stawiają pytania. Dlatego “JaKobieta”, ze zdwojoną siłą, żeby to było bardziej widoczne, żeby wywołać emocje.

Może to zachęci czytelnika do uważnej lektury?

Naczynia niemożliwie połączone – Iwona Mocarska-Sztachelska, wyd. Fundacja Poetariat

Z pewnością warto nabyć tę pozycję wydawniczą! Iwona to bardzo świadoma poetka, a Jej wiersze cechuje spójność formy i konsekwentność wyrazu poetyckiego. Jak mało kto, potrafi rozłożyć emocje towarzyszące nam podczas budowania i burzenia relacji, nazwać je, złożyć z nich wiersz i nadać głębszy sens. To drugi tomik tej Autorki.

Bądźcie zaczytani! 🥰

Publikacje zbiorcze / Antologie i Roczniki

Poezja po zmierzchu. Antologia poezji współczesnej, wyd. Fundacja Poetariat

Poezja po zmierzchu, to kolejny po Nokturnach, zbiorczy projekt poetycki, który jest swoistym ukłonem przed obliczem nocy. Ba! Śmiało można rzec, że nawet w stronę koneserów poezji, gdyż wiersze tu zebrane to najznakomitsza uczta dla ducha.

Poezja po zmierzchu jest szóstą z kolei antologią, złożoną przy współpracy z Monika Magda Krajewska – redaktor naczelną najbardziej poczytnego bloga kulturalnego w sieci Poezja na każdy dzień (ponad 33 tys. czytelników), który to świętuje szósty rok istnienia, a z dnia na dzień, z roku na rok przybywa mu nie tylko aktywnych czytelników, lecz także staje się sprawdzoną trampoliną dla debiutujących poetów. Takiej poczytności życzyłaby sobie z pewnością niejedna publiczna biblioteka, a opiniotwórczości niejedno pismo krytyczno-literackie. Dzięki temu blogowi ludzie mogą obcować z poezją, na co dzień, zarówno z wierszami autorstwa ludzi, których pióro zapisało ich nazwiska złotym tuszem na nocnym firmamencie, a przede wszystkim współczesnych poetów, którzy dopiero uczą się kłaść ślad swojego pióra w naszych sercach i umysłach.

Antologia ta jest także żywym laurem kilkuletniej przyjaźni i owocnej współpracy pomiędzy Poezja na każdy dzień a Poetariat, który z początkiem roku ewaluował w fundację oraz certyfikatem, jakości dla poezji, którą macie Państwo przyjemność zgłębiać.

Skoro jesteśmy przy liczbach, warto także wspomnieć, że jest to także dziesiąta antologia wydana przez Fundacja Poetariat (w 2022) i trzydziesta samego Poetariatu przy współpracy z innymi podmiotami literackimi (2015-2022).

Zatem jest co świętować. Po zmierzchu wznieśmy toast (za poezję i jej twórców). Zamówienia na antologię należy składać tu: pnkd@interia.pl  bądź zakupić bezpośrednio: https://allegro.pl/oferta/poezja-po-zmierzchu-ostatnia-sztuka-13564707350

Nokturny. Antologia poezji współczesnej o tematyce nocnej, wyd. Fundacja Poetariat

Antologia “Notkturny” to znakomita alternatywna propozycja dla tych, którzy pragną umilić sobie chłodne wieczory i przytulić się do kogoś w samotne długie, pochmurne noce – na dobre rozkochane  w jesieni i rozgoszczone w zimie.

Wyrusz w podróż w czasie, przez mrok zaspanych miast, po uliczkach wspomnień. Przepraw się przez rzekę tęsknot, niech myśli – niczym gwiazdy – będą drogowskazem do nowego dnia, a księżyc pozwoli wejrzeć w siebie. Otul się wierszem, gdy za oknem ziąb. Wsłuchaj się w zacinający deszcz i wyjący w kominie wiatr – chcą powiedzieć coś nadzwyczajnego. Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos, niech wybrzmi pohukiwaniem sów, a potem… zaśnij i śnij…

Życzymy metafizycznej lektury i magicznych snów!

WWIERSZOWZIĘCI – Ostatni romantycy / LES VERSENCHANTÉS – Les derniers romantiques. Rocznik liryki miłosnej 2022, edycja polsko-francuska, wyd. Fundacja Poetariat

Piąty z kolei rocznik liryki miłosnej pt. „Wwierszowzięci – Ostatni romantycy” to wyjątkowa propozycja wydawnicza, a świadczy o tym chociażby fakt, że wszystkie zamieszczone w niej liryki zostały bardzo starannie i prawdziwie z sercem przełożone na język miłości (czytaj francuski) przez Danutę Sut-Karykowską.

Dotychczas ukazały się roczniki: „Rytuały” (2017) – miłość w magicznym ujęciu z udziałem czterech szamanek słowa: D. Brylska, B.Chwierut, T. Gęsiarz, M. Kapuścińska), „Poezja po zmierzchu” (2018) – publikacja, która ukazała się przy współpracy z Poezją na każdy dzień,  z inicjatywy i pod redakcją Moniki Magdy Krajewskiej, gdzie pierwszą sonatę księżycową grają erotyki, „Rykowisko” (2020) – publikacja, w której miłość została ubrana w odgłosy i barwy samej matki natury oraz „Wwierszowzięci” (2021) – w edycji lektorskiej, z udziałem Czarka Papaja z Poezja ma głos, który wybrał i nagrał wiersze w  swoim studiu lektorskim, a zarejestrowane przez niego utwory można odsłuchać, zupełnie za darmo, na kanale You Tube Poetariatu.

Wszystkie dotychczasowe roczniki i antologie Poetariatu spotkały się z ogromnym uznaniem i zainteresowaniem czytelników. Wierzę, że i ta publikacja nasyci ducha i ukoi wrażliwe serce niejednego romantycznego odbiorcy.

Kup na Allegro: https://allegro.pl/oferta/wwierszowzieci-ostatni-romantycy-poezja-milosna-13246282397

Zamówienia na książkę należy składać tu: fundacja.poetariat@gmail.com

Gwiazdozbiór Pegaza 2022 / Constelacion de Pegaso 2022. Antologia poezji współczesnej, edycja polsko-hiszpańska, wyd. Fundacja Poetariat

Niniejsza książka jest publikacją uświetniającą MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI (21 marca).

Nie da się zaprzeczyć, że słowo poetyckie nie zna granic, ma niesamowitą moc upiększania rzeczywistości i łączenia artystów i czytelników pomimo odległości. W tym roku Gwiazdozbiór Pegaza to doskonała okazja dla poetów z różnych stron świata, by zabłysnąć jak gwiazdy na wspólnym niebie poezji, oświecając innych w ich codziennych wędrówkach i zachęcając ich, by nie zatracali swoich prawdziwych wartości (takich jak miłość , wolność, pokój, szacunek, życzliwość, szczerość, odwaga i przyjaźń) i odkryć ich przeznaczenie.

Publikacja ta jest miejscem, w którym poeci z różnych kultur, nie tracąc swojej odrębności, spotykają się w tym samym akcie poetyckim; co było możliwe dzięki wymianie umiejętności, perspektyw, wiedzy itp. oraz sponsorowaniu różnych grup i projektów literackich, w tym Poezja na każdy dzień , Tomikovo i Read Carpet Colombia.

Andrzej Wróblewski tłumaczył wiersze autorów kolumbijskich z hiszpańskiego na polski. Kolumbijska redaktorka i poetka María Del Castillo Sucerquia przetłumaczyła wiersze z polskiego na hiszpański i wraz z Magdaleną Kapuścińską, prezeską Fundacji Poetariat, pracowała nad tym, aby ta antologia stała się klejnotem, który błyszczy nie tylko jako ponadczasowe przesłanie w świecie, ale jako praca zawodowa obu wydawców z prawdziwą pasją, których połączyła poezja, miłość do książek i mityczny koń, na którym wspólnie wznosili się ponad granice.

A oto gwiazdy, które tworzą tę niezwykłą konstelację poetycką:

Kolumbia / Colombia:

Fabiola Acosta Espinosa, Yirama Castaño Güiza, Nora Carbonell Muñoz, Dina Luz Pardo Olaya, Tallulah Flores Prieto, María Del Castillo Sucerquia

Polska / Polonia:

Natalia Owsiana-Bilska , Tadeusz Buraczewski , Dorota Brylska , Bogusława Chwierut, Ewelina Duchnik, Łucja Dudzińska, Norbert Góra , Magdalena Kapuścińska, Tomasz Kłuczyński, Monika Magda Krajewska, Helena Trzcionka-Kryściak, Gerard Krzemiński, Mariusz S. Kusion, Aleksandra Makurat, Justyna Markiewicz , Monika Maria , Łukasz Nowakowski , Lilla Latus , Urszula Ula Stopa Lewartowicz, Anna Paszkiewicz, Kasia Rembisz , Marcin Rogalski , Hanusik Rosmarinus, Lidia Ryś , Eliza Segiet , Joanna Słodyczka , Danuta Sroka , Anna Tlałka, Andrzej Wróblewski , Agnieszka Zajdowicz oraz nasza ukryta gwiazda, która czuwa nad korektą Wojciech Janisio😁

Angelarium. Antologia poezji o tematyce anielskiej, wyd. Fundacja Poetariat

Rozanieleni autorzy publikacji:

©Melania Bytowska ©Daria Chojecka ©Ewa Kaczmarczyk ©Martyna Kaczmarek ©Magdalena Kapuścińska ©Amelia Bartoszewicz-Kolman ©Honorata Kotwica ©Gerard Krzemiński ©Monika Milczarek ©Jolanta Reggel ©Hanna Rozmarynowska ©Lidia Ryś ©Joanna Słodyczka
©Agnieszka Słomińska

Antologia poezji turpistycznej (2022)

Publikacje dla dzieci / POETARIAT Dzieciom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *