Urszula Lewartowicz “Moje frazeolo”. Premiera w kwietniu 2023.

o Autorce:

URSZULA LEWARTOWICZ – lublinianka, poetka, satyryczka, instruktor i reżyser teatralny. Na co dzień adiunkt w Pracowni Animacji Kultury na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autorka wierszowanych książek dla dzieci („Lubelskie tajniki okiem Panny Niki”, „Podróże z Histo- fonem. Stacja Lublin”, „O Unijanku dzielnym chłopcu, który Rzeczpo- spolitej poznawał kultury”, „Zabawa w słowo”) oraz zbiorów poetyckich i satyrycznych („i rym cym cym…”, „Rubaszki”, „Liryki z nadszarpnięta struna”). Laureatka wielu konkursów satyrycznych, poetyckich i dramaturgicznych.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100034737506079

https://www.instagram.com/wersyirymy/

Na horyzoncie kolejna książka jednej z najwybitniejszych polskich klasycznych piszących erudytek o przewrotnym tytule: “Moje frazeolo”. Naszym kolejnym literackim pierwiosnkiem jest dr Urszula Lewartowicz. Okładkę zaprojektował Jakub Jaremicz. Wstęp do książki napisał bardzo analitycznie i naukowo Wojciech Janisio.

Kapitalny zmysł obserwacji zjawisk i tendencji językowych, jako emanacji przemian socjologicznych, zachodzących wokół nas, w połączeniu z prawdziwie wrodzonym talentem do satyry pozwalają wierzyć, że to jedynie zapowiedź kolejnych błyskotliwych utworów Urszuli Lewartowicz (#Wirtuoz Słowa), na które ja  czekam już z niecierpliwością. Owo mistrzostwo w operowaniu słowem wiązanym – na wszystkie możliwe  sposoby – z towarzyszącymi mu w sposób immanentny zamiłowaniem do eksperymentów językowych, do obnażania sloganów i współczesnej nowomowy (#zachowania ludzi), które chwilami aż „skrzeczą” (#świat orwellowski a rebours), utwierdzają mnie ponadto w przekonaniu, że jeszcze nie raz zachwyci nas i rozbawi, ucząc (#podziwiam dziewczynę z rymem).

(fragment wstępu)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *